Blog ortodontystyczny

ciekawe artykuły i porady

Mam wadę zgryzu. Co zamiast aparatu ortodontycznego?

Nie wszyscy z nas mogą nosić aparat ortodontyczny. Czy jest jakaś alternatywa, dzięki której będziemy mogli cieszyć się prostymi zębami?

Wiele osób z wadami zgryzu rezygnuje z założenia aparatu ortodontycznego ze względów emocjonalnych, estetycznych lub zawodowych. Nie każdy może też nosić go ze względów zdrowotnych – aparat wykluczają m.in. choroby obniżające odporność organizmu.

Co zrobić, jeśli nie chcemy mieć widocznego aparatu?

Jeśli obawiamy się, że druciki na zębach oszpecą nasz uśmiech, albo boimy się bólu, który czasami towarzyszy leczeniu ortodontycznemu, możemy zdecydować się na ortodoncję bez widocznego aparatu. Coraz popularniejsze stają się przezroczyste szyny na zęby, które nie mają żadnych metalowych elementów. Nie są one widoczne na pierwszy rzut oka, a dają takie same efekty, jak klasyczne aparaty ortodontyczne. Szyna jest wykonana z gładkich materiałów, dzięki czemu żadna część jamy ustnej nie jest podrażniania w trakcie jej noszenia. Szynę trzeba wykonać indywidualnie dla każdego pacjenta. Zdaniem wielu lekarzy ta metoda znakomicie sprawdza się przy leczeniu diastem, zgryzu krzyżowego, głębokiego zgryzu i stłoczenia zębów.

Należy jednak pamiętać, że leczenie szyną wymaga dużej samodyscypliny. Aby osiągnąć najlepszy efekt, trzeba nosić ją przez cały czas, zdejmując jedynie podczas jedzenia i mycia zębów. U pacjentów, którzy mają długie przerwy w noszeniu, znacząco wydłuża się czas leczenia, a czasami naprawienie wady staje się niemożliwe.

Inne alternatywy dla aparatu ortodontycznego

Czasami, przy potrzebie skorygowania małej wady zgryzu, pacjentowi proponuje się nałożenie licówek na przednią powierzchnię zębów. W taki sposób można ukryć niewielkie problemy ortodontyczne. Niestety, istnieje ryzyko, że w trakcie zakładania licówek powierzchnia zębów zostanie uszkodzona. Pamiętajmy też, że licówki nie wyleczą wady, a jedynie ją ukryją.

Dyskretną alternatywą dla zwykłego aparatu może być również aparat lingwalny, który jest przymocowany do tylnej powierzchni zębów i dzięki temu – całkowicie niewidoczny. Skuteczność leczenia jest taka sama, jak w przypadku zwykłego aparatu. Niestety, wciąż jest to metoda niepopularna i bardzo kosztowna, ponieważ wymaga pomocy wyspecjalizowanej pomocy technicznej. Ortodonta zakładający aparat lingwalny musi posiadać certyfikat ukończenia specjalnego kursu.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …