Zęby mleczne też trzeba leczyć

Zęby mleczne kojarzone są jako zęby pierwsze, które się tylko traci, zatem nie ma co ich leczyć. Jednak warto przy tym pamiętać, że nieleczone mleczaki mogą zwiększyć ryzyko występowania próchnicy i innych chorób, które później przeniosą się na zęby stałe. Dlatego też tak ważna jest higiena, a także fakt samego leczenia mleczaków u dzieci.

 

 

Mleczaki to pierwsze zęby, które przez fakt, że nie są jeszcze w pełni zmineralizowane, są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych i chorobotwórczych. Jeśli ich higienę i leczenie się zignoruje, to w przyszłości przyjdzie nam się zmierzyć z bardziej rozwiniętymi konsekwencjami naszej niedbałości. Wystarczy wspomnieć o tym, że dziecko, które wcześniej straci zęby mleczne (a te przecież mogą wypaść, bo będą zepsute), będzie miało nieprawidłowo rozwiniętą szczękę i żuchwę, a to z kolei przełoży się na problemy z mówieniem, oddychaniem i jedzeniem. Chcemy tego? Na pewno nie. Dodajmy do tego, że przez takie wady twarz również może się zdeformować (niesymetryczny rysy twarzy, wystająca bródka itd.).

 

Higiena od niemowlęcia

 

O zęby mleczne należy dbać już od samego początku. Lekarze stomatolodzy zalecają, że najlepszym terminem na pierwszą wizytę u dentysty jest osiągnięcie 7 miesiąca życia niemowlaka, kiedy to pojawiają się siekacze. Wizyta ta ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy, ponieważ rodzicom tłumaczone jest, jak powinni zadbać o higienę jamy ustnej. Rekomendowane jest, aby do dentysty udawać się średnio co 3-6 miesięcy.

 

Jeśli dziecko karmione jest piersią, jest mniej narażone, ponieważ mleko matki nie zawiera substancji drażniących czy wywołujących próchnicę. Ale przejście na papki, zupki i owoce automatycznie wpływa na kondycję dziąseł i zębów i wtedy też codzienna pielęgnacja jest niezwykle wskazana. Czyszczenie powinno obejmować dziąsła, zęby, ale także język. Z powodzeniem można to robić delikatnie gazikiem z naparem rumianku.

 

Pierwszą szczoteczkę do zębów można wręczyć naszej pociesze jak osiągnie 12 miesiąc życia. Wtedy to naśladuje dorosłych i pewnie chętnie weźmie udział w codziennym rytuale mycia zębów wraz z rodzicami.

 

Leczenie mleczaków

 

Najważniejsze to udać się do lekarza w odpowiedniej porze. Jeśli leczenie odbędzie się za późno, wówczas istnieje ryzyko, że uszkodzeniu uległy też inne zęby. Wówczas lekarz może zadecydować o zaimpregnowaniu zębów solami srebra, przez co zęby mleczne będą czarne, ale zostanie zahamowany rozwój próchnicy, a zęby pozostaną czarne aż nie wypadną. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie rozpocząć jak najszybciej – dla komfortu najmłodszego pacjenta, który dentysty nie powinien się bać, a dla którego widmo posiadania czarnych zębów jest raczej dość przerażające…

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …