Leczenie ortodontyczne: Kiedy zgłosić się do ortodonty

Pierwsza wizyta u ortodonty nie jest straszna, więc nie ma co zwlekać z umówieniem się na wizytę. W szczególności, gdy zauważamy u siebie lub dziecka niepokojące zmiany w obrębie zębów. Jeśli więc stomatolog poleca umówić się z ortodontom lub sami czujemy, że przyszedł na to czas – nie ma co zwlekać!

 

Leczenie ortodontyczne to wszystkie metody, których zadaniem jest wyeliminowanie występujących wad w obrębie zębów i łuków zębowych. Może być przeprowadzane za pomocą ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez pacjenta (np. pocieranie palcem zębów kilka razy dziennie, czy maksymalne rozszerzanie otworu gębowego); a może wystąpić również konieczność zastosowania aparatu ortodontycznego.

 

Czym zajmuje się ortodonta

 

Ortodonta to lekarz, który zajmuje się prawidłowym formowaniem uzębienia, a to z kolei przekłada się na prawidłowe czynności narządu żucia. Dzięki ortodontom nie tylko możemy pochwalić pięknym uśmiechem, ale również skorygować rysy twarzy, których nieprawidłowość wynikła z wad zgryzu.

 

Pierwsza wizyta u ortodonty

 

Każde podjęcie leczenia przez ortodontę wymaga najpierw pełnej diagnostyki. Jeśli nawet nie widzimy u siebie niepokojących zmian, warto udać się na konsultację.

 

Pierwsza wizyta polega na dogłębnym prześwietleniu, czy problem w ogóle występuje. W tym celu wykonywane są zdjęcia (RTG i fotograficzne), a także zdejmowany jest gipsowy odcisk uzębienia pacjenta. Dopiero po zweryfikowaniu i udokumentowaniu wady, przystępuje się do planu leczenia, który zakłada sposób leczenia, dobór aparatu, wskazówki co do dalszego postępowania i codziennego wspierania leczenia przez samego pacjenta.

Kiedy do ortodonty

 

Wiadomo, że na pierwszą wizytę do ortodonty warto udać się jak najwcześniej. Co do wstępnej oceny zgryzu u dzieci, tym zajmuje się pediatra (dzieci ok. 2 roku życia). O pierwszej wizycie warto pomyśleć, gdy dziecko ma skończone 8 lat, szczególnie, jeśli dostał skierowanie od lekarza stomatologa czy logopedę.

Osoby dorosłe również powinny udać się do ortodonty i wybrać leczenie ortodontyczne, kiedy nie są zadowolone ze stanu swojego uzębienia lub posiadają nieleczone wady, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Szczególnie powinny pomyśleć o tym osoby, u których występuje asymetria twarzy (może być wynikiem wady zgryzu), wady wymowy, stale otwarta buzia, posiadające nawyki, jak obgryzanie paznokci czy ssanie przedmiotów, wysuniętą bródkę czy szpary między zębami.

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …