Blog ortodontystyczny

ciekawe artykuły i porady

Kiedy zgłosić się do ortodonty

Piękne, białe, zdrowe i idealnie ułożone w łuku zęby – to ideał piękna. By go zachować jak najdłużej, nie wystarczy dbać o higienę jamy ustnej. Konieczne jest również zapobieganie wadom zgryzu i ewentualne ich korygowanie.

Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne. Noszenie stałych aparatów nie jest już wstydliwe, a w niektórych środowiskach jest nawet trendy. Nie wszyscy jednak wiedzą, kiedy udać się na konsultację do ortodonty. Czy wizyta jest wymagana dopiero w momencie zauważenia wady zgryzu, czy lepiej decydować się na cykliczne wizyty profilaktyczne?

Profilaktyczne badanie zgryzu

Nie ma powodu do odwiedzania lekarza do czasu, aż dziecku wyrżną się wszystkie żeby mleczne. Na tym etapie nie ma bowiem możliwości korygowania wad, które jeszcze się nie wykształciły.

Pierwsza konsultacja ortodontyczna wskazana jest między trzecim a szóstym rokiem życia, czyli wówczas, gdy dziecko posiada już wszystkie ząbki mleczne. Jeżeli w tym okresie lekarz nie stwierdzi żadnej wady zgryzu, kolejna wizyta profilaktyczna powinna mieć miejsce między siódmym a dziewiątym rokiem życia. W tym właśnie okresie rozpoczyna się pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stale. Gdy małe mleczne ząbki zastępowane są pierwszymi stałymi zębami trzonowymi i siekaczami, może się okazać, że zbyt mała dziecięca żuchwa nie jest w stanie pomieścić nowego układu ząbków. Konsultacja ortodontyczna w tym okresie może zapobiec powstaniu wad zgryzu, lub ewentualnemu ich zaawansowaniu.

Kolejnym terminem, kiedy należy odwiedzić lekarza ortodontę, jest okres między dziesiątym a dwunastym rokiem życia. W tym czasie ma miejsce drugi etap wymiany ząbków z mlecznych na stałe. Miejsce malutkich siekaczy i trzonowców zastępują zdecydowanie większe zęby stałe, na które nie zawsze występuje odpowiednia ilość miejsca. W momencie, gdy dziecięca żuchwa nie pozwala na umieszczenie w niej szerokich zębów stałych, mogą one nachodzić na siebie. Jest to pierwszy etap rozwoju stłoczenia zębów lub pojawienia się innych wad zgryzu.

Kiedy można podejrzewać wadę zgryzu?

W niektórych przypadkach z wizytą u ortodonty nie należy jednak czekać do czasu, aż zauważalne będą widoczne wady zgryzu utrudniające normalne funkcjonowanie. W momencie, kiedy dziecko posiada już wszystkie ząbki, istnieje już możliwość korekty wad zgryzu, które nie są zauważalne przez rodziców. Sygnałem do odwiedzenia lekarza powinny być następujące okoliczności:

  • Zbyt późne wypadanie zębów mlecznych i pojawienie się zębów stałych.
  • Obgryzanie paznokci, ssanie palca i oddychanie przez usta.
  • Próchnica zębów i zbyt wczesna utrata zębów mlecznych.
  • Zbyt ciasne ułożenie zębów w szczęce.
  • Asymetria twarzy.

Kiedy leczenie ortodontyczne jest konieczne?

Nie wolno odwlekać konsultacji lekarskiej wówczas, gdy ewidentnie widać nieprawidłowe ułożenie zębów górnych w stosunku do dolnych. Leczenie ortodontyczne jest niezbędne również wówczas, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze problemy w mówieniu (niewyraźna mowa) lub trudności w przeżuwaniu. Niebezpieczne jest nie nachodzenie zębów na siebie (zbyt mało miejsca w żuchwie) jak również tworzące się międzyzębowe szpary. Mogą one spowodować powstawanie chorób przyzębia.

Alarmem do podjęcia leczenia ortodontycznego powinno być też utrudnione oddychanie. Dzieje się tak wówczas, gdy z uwagi na niemożność zamknięcia ust, oddychanie może odbywać się wyłącznie przez usta.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …