Blog ortodontystyczny

ciekawe artykuły i porady

Leczenie wad zgryzu

Zdiagnozowanie wad zgryzu stanowi bezwzględną potrzebę podjęcia leczenia. Jego zaniedbanie może skutkować nie tylko zniekształceniem rysów twarzy, ale również przykre konsekwencje dla zdrowia zębów.

Nie warto ignorować pierwszych symptomów mogących świadczyć o istniejącej wadzie zgryzu. Jeśli zostanie ona zauważona, lub nawet zaistnieją pewne jej podejrzenia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortodonty na konsultacje. Jeśli ten stwierdzi potrzebę podjęcia leczenia ortodontycznego, należy bezwzględnie zastosować się do owej sugestii.

Nieleczone wady zgryzu to nie tylko problem estetyki. Prowadzą do chorób zębów i przyzębia takich jak próchnica, nadwrażliwość zębów, paradontoza i starcia zębów. Kolejnymi skutkami zaniedbania może być niewyraźna mowa czy seplenienie. Skutki nieleczonych wad zgryzu mogą dotyczyć również zdrowia psychicznego, bowiem ich następstwem jest również wstyd, kompleksy na nawet zaniżona samoocena.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

W przypadku zauważenia wad zgryzu, lub podejrzenia ich wystąpienia u małych dzieci, które nie posiadają jeszcze wszystkich zębów mlecznych, możliwe jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń mięśni. Jeśli jednak wada zgryzu dotyczy starszego dziecka, lub osoby dorosłej, konieczne jest wykonanie indywidualnego aparatu ortodontycznego, którego zadaniem jest korekcja zdiagnozowanej wady zgryzu. Leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, a jego czasokres zależy od konkretnego pacjenta i jego wady zgryzu. Czasem wymaga kilkutygodniowego noszeni aparatu ortodontycznego, czasami kilkumiesięcznego, a czasami nawet kilkuletniego.

Mioterapia

Zespół ćwiczeń mięśni narządu żucia i mięśni mimicznych nazywany jest mioterapią. Jej celem jest uregulowanie siły poszczególnych partii mięśni warunkujących prawidłowy kształt i wzajemne ułożenie szczęki względem żuchwy. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane rezultaty, winny być wykonywane systematycznie z określoną przez lekarza częstotliwością.

Rozróżnia się dwa rodzaje ćwiczeń mięśni żuchwy: czynne i bierne. W ramach ćwiczeń biernych wykonuje się odpowiedni masaż mający zwiększyć elastyczność i napięcie mięśni. Może on być wykonany przez osobę trzecią lub przy udziale odpowiednich przyrządów. Jego odmianą jest również odpowiednie ułożenie głowy do snu.

W ramach ćwiczeń czynnych wykonuje się samodzielne napinanie i rozluźnianie poszczególnych partii mięśni (odpowiednie układanie ust, cofanie i wysuwanie do przodu żuchwy, wzmocnienie siły i wytrzymałości mięśni). Ćwiczenia mięśniowe są wskazane przy leczeniu wad dotylnych, poprzednich, pionowych i poprzecznych, jak również w okresie poprzedzającym wykonanie aparatu ortodontycznego.

Aparaty ortodontyczne

W przypadku, gdy ćwiczenia mięśni nie są w stanie cofnąć powstałych wad zgryzu, konieczne jest wykonanie i noszenie specjalnych aparatów ortodontycznych.

Obecnie pacjenci mają do wyboru aparaty stałe i ruchome. Wybór odpowiedniego aparatu winien być jednak odzwierciedleniem konkretnej wady zgryzu, wieku pacjenta i stanu zaawansowania choroby. Zdarza się, że w przypadku małych dzieci i ich niewielkich wad zgryzu, skuteczne okażą się aparaty ruchome. Jeśli jednak korekcja wady ma miejsce u dzieci starszych lub osób dorosłych, najczęściej konieczne jest zastosowanie aparatu stałego zbudowanego z kilku (kilkunastu) zamków i metalowych pierścieni na stale przymocowanych do szkliwa zęba specjalnym klejem.

Efektem noszenia aparatu ortodontycznego jest przywrócenie właściwego układu szczęki i żuchwy, a także wyrównanie i odpowiednie ułożenie zębów.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …