Kiedy aparat ortodontyczny szkodzi?
Czy każdy z nas może założyć sobie aparat ortodontyczny? Niestety, u części pacjentów jest to wykluczone. Dlaczego?
Białe, zdrowe i proste zęby to marzenie każdego człowieka. Większość z nas, o ile dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, może wyprostować krzywe zęby i pozbyć się kompleksów, z którymi często zmagamy się od dzieciństwa. Proste zęby warto mieć nie tylko ze względów estetycznych: wady zgryzu mogą wywołać wiele schorzeń, takich jak rozchwianie czy wysuwanie się zębów, choroby przyzębia oraz zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych. Ponadto nieprawidłowo rozmieszczone zęby trudniej czyścić, co skutkuje odkładaniem się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego.
Kto nie może nosić aparatu ortodontycznego?
Aparatu nie mogą nosić osoby zmagające się z chorobami, które obniżają odporność organizmu, np. białaczka, osoby z zaburzeniami hormonalnymi, niewyrównaną cukrzycą, a także przyjmujące leki na osteoporozę. W przypadku cukrzyków należy zgłosić lekarzowi chęć założenia aparatu i dopiero po stwierdzeniu ustabilizowanego poziomu hormonów i cukru można udać się do ortodonty. Aparatu ortodontycznego nie mogą założyć również osoby z dużymi brakami w uzębieniu oraz z poważnymi chorobami przyzębia. Wszelkie choroby przyzębia i stany zapalne w jamie ustnej muszą zostać wyleczone przed założeniem aparatu.
Kiedy aparat może zaszkodzić?
Przy zakładaniu aparatu ortodontycznego należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza. Podczas każdej wizyty ortodonta sprawdza stan uzębienia i reguluje aparat tak, by ostatecznie leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty. Stały aparat, który przez kilka miesięcy nie jest kontrolowany przez lekarza, może być bardzo szkodliwy dla pacjenta. Wizyty najczęściej odbywają się raz w miesiącu, a w przypadku aparatów, które same się regulują – co 6-8 tygodni. Podczas noszenia aparatu trzeba także bezwzględnie dbać o właściwą higienę jamy ustnej. W trakcie mycia zębów musimy dotrzeć do wszystkich powierzchni zębów i szczelin, w których może rozwinąć się próchnica. Niedokładne czyszczenie zębów może także sprawić, że powstaną na nich przebarwienia.
Jeśli w zębie pojawi się próchnica, nie panikujmy. Ortodonta może zdjąć aparat lub jego część, tak by stomatolog wyleczył ubytek. Po zaleczeniu aparat trzeba jak najszybciej założyć z powrotem.
Write a Comment