Aparaty ruchome
Aparaty ruchome są stosowane najczęściej do korekcji niewielkich wad zgryzu u małych dzieci nieposiadających jeszcze wszystkich stałych zębów. Ich zadaniem jest również zapobieganie rozwijającym się wadom lub pogłębianiem już istniejących.
Największą zaletą aparatów ruchomych jest ich niewielki koszt. W porównaniu z ceną aparatu stałego, wydatek poniesiony na wykonanie aparatu zdejmowalnego jest minimalny.
Jak działają aparaty ruchome?
Im wcześniej zastosowane zostanie leczenie korekcyjnym aparatem ortodontycznym, tym większe szanse na posiadanie w przyszłości idealnego zgryzu i owalu twarzy.
W przypadku małych dzieci zostawanie aparatu ruchomego nie tylko leczy pojawiające się już wady, ale również skutecznie zapobiega ich rozwojowi. Aparaty ruchome nazywane są fachowo czynnościowymi, a do ich zadań należy istotne pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w odpowiednim kierunku. Ten rodzaj korekcji zapewni odpowiednią ilość miejsca na pojawienie się nowych (stałych) zębów, co skutecznie zapobiegnie nachodzeniu na siebie zębów (zgryz krzyżowy). Działanie aparatu ruchomego polega również na pobudzeniu mięsni twarzowych i układu kostnego.
Kiedy rozpocząć leczenie aparatem ruchomym?
Trudno jest jednoznacznie określić wiek, w którym wskazane jest noszenie aparatu ruchomego. Jego zadaniem jest nie tylko korekcja istniejących wad, ale również ich zapobieganie. Stąd bardzo często wskazaniem do wykonania aparatu ruchomego jest eliminowanie złych nawyków, mogących doprowadzić do powstania lub rozwoju wady zgryzu, takich jak ssanie palca, oddychanie przez usta, spanie z otwarta buzią itp.
Aparat ruchomy sprawdza się w momencie, kiedy dziecko nie posiada jeszcze wszystkich zębów stałych, a wada zgryzu jest niewielka. W niektórych przypadkach wystarczy niewielka płytka przedsionkowa, aby wyeliminować powstałe wady.
Jak długo trwa leczenie aparatem ruchomym?
Czasokres leczenia uzależniony jest ściśle od zdyscyplinowania pacjenta. Jeśli przestrzegana jest ściśle ilość godzin noszenia aparatu w ciągu doby, efekty leczenia są zauważalne wcześniej, a czas terapii jest maksymalnie skrócony. Przeciętnie zaleca się, by aparat był noszony kilkanaście godzin w ciągu doby, czyli na noc do spania i kilka godzin w ciągu dnia.
Leczenie może trwać kilka tygodni a nawet kilkanaście miesięcy.
Wady i zalety leczenia aparatem ruchomym
Bezwzględną zaletą terapii przy użyciu aparatów ruchomych jest możliwie wczesny okres rozpoczęcia leczenia. Już na etapie posiadania zębów mlecznych można rozpocząć leczenie, które nie byłoby możliwe przy zastosowaniu aparatu stałego.
W ten sposób można we wczesnym dzieciństwie wyeliminować pewne nieprawidłowości w budowie szczęki, co w przyszłości uchroni dziecko przed niepotrzebnym usuwaniem zębów stałych. Udowodniono, że dobre efekty uszykuje się w leczeniu wad czynnościowych i szkieletowych. Pozytywną cechą aparatów zdejmowalnych jest też ich niewygórowana cena.
Do największych wad tychże aparatów należy jednak konieczność noszenia ich przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Dowiedziono, że wkładanie aparatu do buzi wyłącznie na noc nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Write a Comment