Aparaty ortodontyczne a codzienne życie
Życie z aparatem ortodontycznym przysparza ich posiadaczom wiele kłopotów. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pacjenci zwykle mają obawy dotyczące ich przyszłego funkcjonowania z obcym przedmiotem w ustach.
Aparat ortodontyczny nie stanowi przeszkody do normalnego funkcjonowania. Niemniej w czasie trwania leczenia należy stosować się do określonych przez lekarza zasad, szczególnie w zakresie odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Czy posiadanie aparatu ortodontycznego boli?
Ból towarzyszący zakładaniu i noszeniu aparatu ortodontycznego jest kwestią indywidualną i zależy od konkretnej osoby. Samo zakładanie aparatu raczej nie jest bolesne, niemniej wiąże się z długim czasem trwania tego zabiegu.
W przypadku założenia aparatu stałego na zęby, niektórzy pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości, inni zaś zgłaszają lekarzowi odczuwanie bólu. Jest on jednak krótkotrwały i mija w ciągu kilku dni od założenia. Każdorazowo ból jednak jest zjawiskiem pozytywnym, bowiem świadczy o rozpoczęciu procesu korygowania wady zgryzu.
Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w jedzeniu?
W przypadku aparatu ruchomego (zdejmowalnego) wskazanym jest jego wyjęcie go z ust na czas spożywania posiłku. Może on bowiem przeszkadzać we właściwym gryzieniu i przeżuwaniu pokarmu. W przypadku posiadania aparatu ortodontycznego na stałe zamontowanego na zębach, trudności w jedzeniu mogą się pojawić w pierwszych dniach po jego założeniu. Z czasem pacjent przyzwyczaja się do jego posiadania i aparat nie utrudnia już jedzenia.
Aby jednak nie uszkodzić aparatu, warto zapytać lekarza, czy istnieją produkty spożywcze, które mogą go uszkodzić. Mogą do nich należeć twarde owoce i warzywa (jabłka, gruszki, marchew), suchary, twarde słodycze (twarde cukierki, ciągnące się batony, guma do żucia, cukierki toffi), orzechy. Mniej wskazane jest również spożywanie w czasie leczenia ortodontycznego produktów mogących zwiększyć ryzyko próchnicy (słodkie owoce, słodycze).
Nadto należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre produkty spożywcze mogą wpłynąć na przebarwienia aparatu ortodontycznego. Za przebarwienia i pojawienie się nalotu, odpowiedzialne jest również palenie papierosów.
Jak dbać o zęby w czasie leczenia ortodontycznego?
Podczas leczenia ortodontycznego dbanie o zęby nabiera szczególnego znaczenia, a ich mycie wymaga większej staranności, niż w przypadku braku aparatu ortodontycznego. W przypadku przymocowania do zębów stałego aparatu, wokół jego elementów konstrukcyjnych tworzy się wiele szpar i zakamarków, w których mogą odkładać się resztki pożywienia.
Koniecznym jest więc, oprócz zwykłej szczoteczki i pasty do zębów, zakupienie dodatkowych narzędzi do czyszczenia jamy ustnej. Przydatne są specjalne wyciorki, szczoteczki ortodontyczne, specjalne pasty i płyny do mycia. Ważnym jest również wydłużenie czasu mycia zębów.
Dbałość o aparat ortodontyczny
Oprócz mycia zębów należy również zadbać o stan aparatu ortodontycznego. Przy użyciu wspomnianych wyżej wyciorów, należy czyścić wszystkie szczeliny między ligaturami a zębami, a także wokół łuku ortodontycznego. Nie jest wskazane spożywanie gorących potraw a także produktów spożywczych mogących wpłynąć na przebarwienie aparatu.
Write a Comment