Leczenie ortodontyczne dorosłych
Aparaty ortodontyczne najczęściej kojarzymy z dziećmi. Coraz częściej jednak pacjentami gabinetów ortodontycznych są również osoby dorosłe – w różnym wieku.
Moda na piękny wygląd nie dotyczy wyłącznie modnej odzieży, stosowania dobrych kosmetyków i posiadania idealnej cery i fryzury. Ostatnio trendy jest również posiadanie ładnych, białych i zdrowych zębów.
Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
Objawami stanowiącymi powód do konsultacji ortodontycznej powinny być między innymi:
- Odsłanianie szyjek zębów,
- Zgrzytanie zębami,
- Tłocznie się zębów (za mało miejsca),
- Zbyt duża ilość (częstotliwość) odkładania kamienia nazębnego,
- Ścieranie się zębów,
- Asymetria uzębienia,
- Brak zawiązków zębowych,
- Zachodzenie zębów na siebie,
- Szpary między zębami,
- Wysunięcie zębów (dolnej lub górnej szczeki),
- Zgryz krzyżowy,
- Zgryz przewieszony, dysproporcja łuku dolnego i górnego,
- Zęby znajdujące się poza łukiem zębowym (najczęściej kły).
Leczenie ortodontyczne osób dorosłych
Obecnie aparaty ortodontyczne zakładane są już nawet osobom w wieku 40+. Niestety na tym etapie wady zgryzu, niemożliwe jest skorzystanie z korekcji przy pomocy aparatu ruchomego.
W przypadku osób dorosłych konieczne jest zastosowanie leczenia za pomocą aparatów stałych, a czas leczenia może być w niektórych przypadkach dłuższy, aniżeli w przypadku małych dzieci.
W przypadku korekty zgryzu u osób dorosłych, pewne trudności może sprawiać bardziej uwapniona kość, która przez to staje się bardzie oporna na formowanie. Kolejnym elementem wpływającym na wydłużenie czasu terapii ortodontycznej, jest nierzadko konieczność poprzedzenia leczenia ortodontycznego leczeniem stomatologicznym. Czynnikami utrudniającymi korektę zgryzu mogą być również liczne mostki i korony zębowe.
Najczęstsze powody leczenia dorosłych
W przypadku osób dorosłych powodem, dla których zgłaszają się one do lekarza ortodonty, są istotne zaburzenia czynnościowe narządu żucia (np. przodozgryz głęboki wtórny). Tego rodzaju wady powstają w wyniku utraty zębów bocznych i przesunięcia się zębów sąsiadujących. W efekcie, zmianie ulega układ łuku zębowego.
Nierzadko przyczyną rozpoczęcia leczenia ortodontycznego przez osoby dorosłe jest wieloletnie posiadanie wad zgryzu (nierzadko nawet od dzieciństwa) i zaniedbanie ich korekcji. Przyznać jednak trzeba, że im wada zgryzu jest bardziej utrwalona, tym trudniej jest ją skorygować.
Trudniejsze leczenie dorosłych
Czasami leczenie wad zgryzu osób dorosłych jest bardziej skomplikowane niż dzieci. Powodem może być na przykład brak możliwości wpływania na podstawy kostne. Nie wolno więc stosować sukcesywnego (powolnego) rozszerzania szczęki w celu pobudzenia jej wzrostu. Nie wolno również zmieniać pozycji szczęki względem żuchwy, bowiem taka korekta możliwa jest wyłącznie u dzieci. Tego rodzaju przebudowa wzajemnych układów jest możliwa wyłącznie na etapie wzrostu.
Write a Comment