Stały aparat na zęby – czy warto?

Już na wstępie tego artykułu odpowiemy, że tak, warto. Dlaczego? Pokrótce wyjaśniamy poniżej.

 

Aparat ortodontyczny to specjalne urządzenie, które redukuje lub eliminuje wadę zgryzu. Wprawdzie niektóre wady zgryzu przeszkadzają wyłącznie estetycznie, ale większość z nich może wpłynąć na codziennie czynności – utrudniać jedzenie, oddychanie, czy nawet wykrzywiać rysy twarzy. Wówczas zastosowanie aparatu jest koniecznością. Co do wad tych mniejszych, wszystko zależy od naszej decyzji, ale warto podjąć ją przy konsultacji z ortodontą.

 

Stały aparat na zęby to konstrukcja czy urządzenie mocowane do zębów. Jego zadaniem jest naciskanie na zęby i łuki zębowe, by siłą wpłynąć na zmiany. Nosząc taki aparat, należy chodzić na konsultacje, gdzie aparat jest dokręcany, to jest zmieniana jest siła jego oddziaływania, a to już musi odbywać się pod okiem lekarza, który wie, jaką siłą zastosować, by uzyskać najlepsze efekty lecznicze.

 

Samo urządzenie nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, może jednak powodować dyskomfort, szczególnie w pierwszym okresie jego noszenia. Oczywiście musi się zmienić również podejście żywieniowe oraz higieniczne, ponieważ aparat na zębach wymusza rezygnowanie z określonych potraw oraz częstsze czyszczenie jamy ustnej z zębami.

 

Jeśli chodzi o korygowanie wad zgryzu aparatem stałym, nie należy nastawiać się na codzienną walką z bólem. Lekki ból może wystąpić przy zakładaniu aparatu, co do jego noszenia – jest to kwestia całkowicie indywidualna. Jedna osoby skarżą się na mały dyskomfort i odczuwanie nacisku, inne szybko przyzwyczajają się do nowego elementu na zębach. Jakkolwiek pocieszeniem jest to, że każdy ból w końcu mija, a na pewno minie po kilku dniach od założenia aparatu.

 

Aparat ortodontyczny stały wymusza w pierwszym okresie jedzenie potraw papkowatych i niezabarwiających. Szczególnie należy unikać twardych owoców i warzyw, produktów suchych i sypkich, słodyczy czy orzechy i słonecznik. Wszystkie produkty ziarniste i drobne mogą wejść pomiędzy druciki aparatu, skąd ich usunięcie może być problematyczne, a jedzenie słodyczy, gdy zęby są dodatkowo osłabione, zwiększa ryzyko próchnicy. Absolutnie należy zrezygnować lub ograniczyć palenie papierosów czy picia wina, ponieważ można odbarwić sobie zęby i przebarwić aparat.

Dlaczego warto nosić aparat?

Jest to obecnie najskuteczniejsza, najefektywniejsza i najszybsza metoda na skorygowanie wady zgryzu. Można oczywiście stosować zastępniki, jak licówki czy szyny, ale nie są one tak skuteczne jak aparat, poza tym leczenie nimi jest znacznie wydłużone.

 

Jeśli więc zależy Ci na pięknym i zdrowym uśmiechu, to aparat ortodontyczny stały jest dla Ciebie

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …