Rodzaje wad zgryzu – jakie mogą być

Na początek pocieszenie – wszystkie wady zgryzu można leczyć. Najczęściej stosuje się do tego aparaty nazębne lub specjalne szyny. Mają one pomóc w skorygowaniu wszelkich nieprawidłowości występujących w obrębie jamy ustnej, jak nierówności w łuku zębowym, inne kształty zębów, szpary międzyzębowe. Podpowiadamy, jakie rodzaje wady zgryzu mogą wystąpić.

Podział wad zgryzu

 

Ogólnie wady zgryzu dzieli się na trzy klasy:

Klasa I to prawidłowa pozycja zębów bocznych dolnych do zębów bocznych górnych.

Klasa II to przypadki cofnięcia zębów z klasy I, czyli zęby przednie górny mogą być wysunięte lub przechylone, u pacjentów może wystąpić również cofnięcie wargi lub bródki (wady w tej klasie wymagaą leczenia w okresie dziecięcym)

Klasa III to przypadki, kiedy zęby boczne dolne się wysuwają w stosunku do zębów bocznych górnych; u pacjentów występuje wysunięcie wargi dolnej lub bródki i ta klasa określana jest klasą dziedziczoną, ponieważ jej przypadku najczęściej są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Rodzaje wad zgryzu

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę nieprawidłowości w budowie łuków zębowych, to wyróżniamy wady zgryzu:

  • Tyłozgryz, czyli cofnięcie żuchwy – zaburzone położenie dolnego łuku zębowego względem górnego. Przednie zęby się nie stykają, a dolne zęby sieczne są oddalone od siekaczy górnych.
  • Przodozgryz, czyli odwrotność tyłozgryzu, gdzie to dolny łuk zębowy wysunięty jest względem górnego. Przy zaciśnięciu zębów widać, jak zęby przednie dolne zachodzą na zęby górne. Wada powoduje wysunięcie na zewnątrz wargi dolnej.
  • Zgryz otwarty, czyli szczeliny międzyzębowe (zęby nie stykają się) – ta wada może występować w przednim lub tylnym łuku zębowym, może wpłynąć na wydłużenie dolnej części twarzy.
  • Zgryz krzyżowy, czyli nieprawidłowości w ułożeniu zębów – zaburzony wzrost łuków zębowych w stosunku do linii środkowej ciała. Zęby dolne są bardziej wysunięte.

 

Jak już wspominaliśmy, każdą wadę zgryzu da się wyleczyć. Dodajmy do tego, że większość może być dziedziczona, szczególnie te z klasy III, ale na występowanie wady mogą mieć wpływ inne czynniki, jak chociażby ssanie kciuka, zbyt długie ssanie smoczka przez dziecko, źle dopasowane korony podczas wypełnienia zębów. Jaki powód by to nie był, warto każdą nieprawidłowość skonsultować z lekarzem, by ten ocenił, czy wada ma szansę się pogłębić lub utrudniać funkcjonowanie w przyszłości.

 

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …