Rodzaje aparatów ortodontycznych

Każda wada zgryzu i uzębienia wymaga interwencji lekarza ortodonty. To on decyduje o tym, w jaki sposób przeprowadzić leczenie ortodontyczne i jaki aparat na zęby zastosować. Poznaj rodzaje aparatów ortodontycznych, które pomogą wyeliminować wady, w tym nawet wady wymowy.

 

Aparat ruchomy

To konstrukcja najczęściej stosowana u małych dzieci przy wadach zgryzu. Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się w wieku 8-12 lat, także ten rodzaj aparatu z powodzeniem może być używany u dzieci, które wciąż posiadają zęby mleczne. Efekty uzyskiwane są dosyć szybko, ponieważ dzieci nie posiadają uformowanego jeszcze uwapnienia kości, zatem wszelka ingerencja ma znaczący wpływ na to formowanie.

Aparat ruchomy czy zdejmowany, nazywany też tymczasowym, nosi się kilkanaście godzin w ciągu doby – zakładany jest przede wszystkim na noc, a w ciągu doby nosi się go przez kilka godzin. Najczęściej stosuje się go przez okres roku do 2 lat.

Aparat stały

To konstrukcja na stałe przymocowana przez lekarza ortodontę. Przykleja się go do zewnętrznej powierzchni zębów i najczęściej stosowany jest do korekcji łuku zębowego czy pobudzenia rozwoju szczęki. Może być z powodzeniem stosowany u dzieci (po ukończeniu ok. 10 roku życia), ale także dorosłych i osoby starsze.

Aparat lingwalny

To stały aparat ortodontyczny, nazywany też aparatem językowym, który jest przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów, od strony języka, i przez to jest całkowicie niewidoczny. Warto wspomnieć, że aparat stały może być mocowany i zdejmowany tylko przez lekarza, który od początku prowadzi nasze leczenie. Może być stosowany do leczenia prawie wszystkich wad zgryzowych, a przy tym sam aparat nie jest widoczny i odczuwalny przez pacjenta, nie powoduje także problemów z mówieniem.

Aparat retencyjny

Występuje jako aparat stały i ruchomy. Zakłada się go po ściągnięciu stałego aparatu korekcyjnego celem podtrzymania i wzmocnienia jego efektów. Ruchome można ściągać na czas posiłków oraz do czyszczenia. Warto w tej sytuacji mieć przy sobie zawsze pudełko, aby na przykład w restauracji ściągnąć retencję i spokojnie oddać się delektowaniu posiłkiem. O tym, jak długo nosi się aparat retencyjny, decyduje lekarz.

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …