Pierwsza wizyta u ortodonty nie jest straszna, więc nie ma co zwlekać z umówieniem się na wizytę. W szczególności, gdy zauważamy u siebie lub dziecka niepokojące zmiany w obrębie zębów. Jeśli więc stomatolog poleca umówić się z ortodontom lub sami czujemy, że przyszedł na to czas – nie ma co zwlekać!
Leczenie ortodontyczne to wszystkie metody, których zadaniem jest wyeliminowanie występujących wad w obrębie zębów i łuków zębowych. Może być przeprowadzane za pomocą ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez pacjenta (np. pocieranie palcem zębów kilka razy dziennie, czy maksymalne rozszerzanie otworu gębowego); a może wystąpić również konieczność zastosowania aparatu ortodontycznego.
Czym zajmuje się ortodonta
Ortodonta to lekarz, który zajmuje się prawidłowym formowaniem uzębienia, a to z kolei przekłada się na prawidłowe czynności narządu żucia. Dzięki ortodontom nie tylko możemy pochwalić pięknym uśmiechem, ale również skorygować rysy twarzy, których nieprawidłowość wynikła z wad zgryzu.
Pierwsza wizyta u ortodonty
Każde podjęcie leczenia przez ortodontę wymaga najpierw pełnej diagnostyki. Jeśli nawet nie widzimy u siebie niepokojących zmian, warto udać się na konsultację.
Pierwsza wizyta polega na dogłębnym prześwietleniu, czy problem w ogóle występuje. W tym celu wykonywane są zdjęcia (RTG i fotograficzne), a także zdejmowany jest gipsowy odcisk uzębienia pacjenta. Dopiero po zweryfikowaniu i udokumentowaniu wady, przystępuje się do planu leczenia, który zakłada sposób leczenia, dobór aparatu, wskazówki co do dalszego postępowania i codziennego wspierania leczenia przez samego pacjenta.
Kiedy do ortodonty
Wiadomo, że na pierwszą wizytę do ortodonty warto udać się jak najwcześniej. Co do wstępnej oceny zgryzu u dzieci, tym zajmuje się pediatra (dzieci ok. 2 roku życia). O pierwszej wizycie warto pomyśleć, gdy dziecko ma skończone 8 lat, szczególnie, jeśli dostał skierowanie od lekarza stomatologa czy logopedę.
Osoby dorosłe również powinny udać się do ortodonty i wybrać leczenie ortodontyczne, kiedy nie są zadowolone ze stanu swojego uzębienia lub posiadają nieleczone wady, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Szczególnie powinny pomyśleć o tym osoby, u których występuje asymetria twarzy (może być wynikiem wady zgryzu), wady wymowy, stale otwarta buzia, posiadające nawyki, jak obgryzanie paznokci czy ssanie przedmiotów, wysuniętą bródkę czy szpary między zębami.