Czy osoby dorosłe mogą nosić aparaty na zęby? Oczywiście, że tak! Są nawet wskazane, jeśli ich wcześniej wykryta wada zgryzu nie została leczona lub wyleczona. Zalecane są dla wszystkich, którzy odczuwają dyskomfort w związku ze swoim uzębieniem lub zgryzem, a w szczególności o aparatach ortodontycznych powinni pomyśleć wszyscy ci, dla których piękny i zdrowy uśmiech jest ważny w życiu.
Zacznijmy od tego, że aparaty ortodontyczne nie leczą wyłącznie samych wad zgryzu. Z wadami zgryzowymi związane są również inne dysfunkcje, jak na przykład wada wymowy czy zmiana rysów twarzy. W każdym tym przypadku pomaga właśnie wizyta o ortodonty i zdecydowanie się na aparatu stałego, który w przypadku osób dorosłych jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wady.
Lekarz ortodonta podczas planowania leczenia i określenia, z jaką wadą ma do czynienia i która z metod będzie najlepsza, może zdecydować się na nałożenie:
- aparatu stałego, który nosi się przez okres około dwóch lat i dedykowany jest do wad większych, ponieważ stale wywiera nacisk na łuk zębowy, a w przypadku dorosłych ten mniej jest podatny na formowanie (wzmocniona mineralizacja zębów i kości),
- aparatu ruchowego, który nosi się przez okres od roku do dwóch lat, ale jest stosowany tylko w przypadku małych wad, jak szczelina między zębami; jest o tyle wygodny, że wkłada się go tylko na noc i nosi przez kilka godzin dziennie, ale w związku z tym nadaje się tylko do małych wad,
- szyny, których skuteczność jest właściwie niska, dlatego stosowane są do bardzo małych wad, właściwie do takich, które wymagają tylko lekkiego skorygowania, bez dużej ingerencji i wywierania nacisku; szyny z powodzeniem stosowane są na przykład u osób, które w nocy zgrzytają zębami i pełnią rolę ochroną i zapobiega ścieraniu się zebów, przez to nazywana jest szyną relaksacyjną.
Zastosowanie aparatu stałego wymaga zmiany w nawykach żywieniowych, ponieważ należy unikać pokarmów drobnych i ziarnistych, zalecane są produkty miękkie, ponieważ wszystko to, co się je, może wpłynąć na uszkodzenie aparatu. Nie wspominając, że każde noszenie aparatu – czy to ruchomego, czy stałego – wymaga częstszej higieny jamy ustnej oraz czyszczenia samego aparatu.
Warto wspomnieć, że istnieją aparaty stałe, mocowane od wewnątrz, które nie są właściwie widoczne. Na ten zabieg decydują się osoby, które cenią sobie estetykę uśmiechu, nie chcą pokazywać konstrukcji stalowej na swoich zębach i preferują bardziej niewidoczne dla otoczenia leczenie wad zgryzu i uzębienia.