Aparaty ruchome na zęby nie tylko dla dzieci

W przypadku występowania wad zgryzu stosuje się leczenie aparatami ortodontycznymi. Mogą one  być mocowane na stałe (właściwie to na okres około dwóch lat) lub być tymczasowymi, które się wkłada na noc. Najczęściej u dzieci stosuje się właśnie te drugie, ale prawdą jest, że są ratunkiem nawet dla osób starszych.

 

Jeśli w dzieciństwie wady zgryzu nie powodowały problemów ze zdrowiem, często rezygnowano z ich leczenia. Skutkiem tego jedyną rzeczą niepożądaną była zwykła estetyka. Wprawdzie dzieciom nierówne zęby nie przeszkadzają, ale dla dorosłych, gdy kariera zawodowa wymaga jednak nienagannego uśmiechu (aktorzy, piosenkarze etc.), już walor estetyczny ma niesamowite znaczenie. Szczególnie, że każdy z nas chce dobrze wypadać na wszelkich wydarzeniach, rozmowach o pracę czy ogólnie w towarzystwie, a ciężko o to zadbać, kiedy wstydzimy się swoich zębów.

Aparaty ruchome – co to takiego

Aparat ruchomy to konstrukcja wkładana do buzi, która składa się z płytki plastikowej przylegającej do podniebienia oraz drutów, które okalają zęby. Pośrodku znajduje się specjalny mechanizm, za pomocą którego należy aparat przekręcać w określonym czasie i dzięki temu on się zwęża i wywiera większy nacisk na zęby. Właśnie tym wywieranym naciskiem zmusza się zęby i łuk zębowy do formowania.

Niestety aparatem wyjmowanym nie jest możliwe uregulowanie większych wad zgryzu. Aparat może zniwelować drobne zmiany i wady, jak szpary między zębami, czy lukę po utraconym zębie. Ze względu na to, że aparat tymczasowy zakładany jest na noc i noszony kilka godzin w ciągu dnia, szczególnie rekomendowany jest osobom młodym i dzieciom, które jeszcze nie przeszły pełnego formowania uzębienia i leczenie wówczas jest skuteczniejsze.

Warto wiedzieć, że leczenie aparatem ruchomym czy tymczasowym jest niestety wydłużone, ze względu na to, że nacisk na zęby nie jest wywierany stale. Dodatkowo u osób dorosłych ten czas się wydłuża, ponieważ kości są już uwapnione i cięższe do nowego formowania i przesuwania. Dlatego każda chęć posiadania aparatu – czy to stałego, czy tymczasowego – powinna być konsultowana z lekarzem, który dobierze odpowiedni sprzęt w zależności od posiadanej wady i rodzaju uzyskanego efektu.

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …