Blog ortodontystyczny

ciekawe artykuły i porady

Leczenie retencyjne. Co po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Aby efekt leczenia ortodontycznego utrzymał się, musimy kontynuować tzw. leczenie retencyjne, które nie dopuści do nawrotu wady. Na czym ono polega i jak długo trwa?

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego nasze zęby przesuwają się z miejsc, w których tkwiły przez całe nasze życie i na skutek działania sił aparatu przemieszczają się w nowe miejsca. Niestety, najczęściej nie wystarczy sam aparat, by do końca życia cieszyć się pięknym uśmiechem. Bez odpowiedniego leczenia zęby prawdopodobnie wrócą do poprzednich pozycji.

Jak sprawić, by zęby pozostały na nowych miejscach?

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego musimy przejść do tzw. leczenia retencyjnego, które utrzyma efekty, jakie dał nam aparat. W tym celu stosuje się aparaty retencyjne (inaczej retainery). Są one odmianą aparatów ortodontycznych, ale ich zadaniem jest jedynie umożliwienie szczęce, zębom i dziąsłom przystosowanie się do nowego ustawienia i niedopuszczenie do nawrotu wady zgryzu.

Rodzaje aparatów retencyjnych

Wyróżniamy dwa rodzaje rodzajów aparatów retencyjnych:

  • retainery stałe, czyli takie, które nosi się bez przerwy aż do zakończenia leczenia retencyjnego. Mają one postać cienkich drucików, które przykleja się do zębów siecznych dolnych i górnych od strony językowej. Stosuje się je najczęściej przy leczeniu wyraźnej diastemy pośrodkowej, po usunięciu jednego z dolnych siekaczy oraz u pacjentów z chorobą przyzębia;
  • retainery ruchome, z których najczęściej stosowane to tzw. szyny retencyjne oraz aparaty płytkowe. Zwykle zaleca się ich noszenie tuż po zdjęciu aparatu ortodontycznego przez całą dobę, a następnie jedynie w nocy oraz 2-3 godziny w ciągu dnia.

Jak długo trzeba nosić retainer?

Nie można dokładnie określić, jak długo należy nosić aparat retencyjny. Zależy to od wielu czynników, m.in. jak długo trwało leczenie ortodontyczne, jak duża była wada zgryzu i w jakim wieku jest pacjent. W niektórych przypadkach lekarz ortodonta zaleca noszenie takiego aparatu przez całe życie.

Nie lekceważmy zaleceń lekarza i nie rezygnujmy z noszenia aparatu retencyjnego. Musimy pamiętać, że leczenie ortodontyczne nigdy nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. Niektórym zębom trzeba całe życie „pomagać”, by pozostały na właściwych miejscach. Jeśli to zaniedbamy, możemy zaprzepaścić wszystkie efekty, jakie dał nam aparat ortodontyczny.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ortodoncja dla dzieci

Po pojawieniu się pierwszych zębów stałych – trzonowców – powinna odbyć się konsultacja, można wtedy wstępnie …

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu to wszystkie dysfunkcje budowy zębów i ich wzajemnego położenia. Istnieją czynniki genetyczne warunkujące …

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to wszelkie odstępstwa od prawidłowego sposobu zwierania się zębów. Objawiają się one ustawieniem zębów …